Pożyczki prywatne czy warto? Na co uważać?

pożyczka prywatniePozyskanie pożyczki bankowej wiąże się z koniecznością przejścia często długiego i skomplikowanego procesu kredytowego, podczas którego analitycy banku sprawdzają historię kredytową klienta w Biurze Informacji Kredytowej. Negatywne wpisy w BIK-u najczęściej przekreślają możliwość zaciągnięcia nawet niskiego kredytu w banku.

Wówczas klient może zwrócić się o szybką pożyczkę do instytucji pozabankowej.

Czy jednak warto rzeczywiście zaciągnąć pożyczkę prywatną, z takich instytucji para bankowych ?

Instytucja ta ma w swojej ofercie Dobrą Pożyczkę, ale wielu klientów poddaje w wątpliwość, czy taka pożyczka jest rzeczywiście „dobra”?

Pożyczki prywatne najczęściej zaciągają osoby zadłużone, bezrobotne, nie mające często środków do życia.

Brak zdolności kredytowej przekreśla możliwość zaciągnięcia kredytu w banku, dlatego trafiają do instytucji, które nie sprawdzają zdolności kredytowej i niemalże każdemu udzielą kredytu.

Reklamowane w sieci internetowej, na plakatach i ulotkach, a także w szeregu innych mediów, szybkie pożyczki, często bez BIK, kuszą tych, którzy potrzebują nagle pieniędzy. Należy zachować daleko idącą ostrożność przy podpisywaniu umowy pożyczkowej na pożyczkę prywatną. Nie zawsze będzie ona korzystna dla samego klienta. Firma para bankowa może też zataić przed pożyczkobiorcą niektóre opłaty i warunki kredytowania.

Pożyczki prywatne muszą kosztować więcej niż kredyty bankowe, ponieważ ryzyko udzielenia pożyczki osobie o trudnej sytuacji majątkowej niesie za sobą ogromne ryzyko. Firma udzielająca takich pożyczek ryzykuje, że nie zostaną one spłacone w przyszłości. Poza tym, koszty od strony pożyczkodawcy związane są również z obsługą nierzetelnego dłużnika i ściąganiem z niego kolejnych rat pożyczki.

Przy podpisywaniu umów o pożyczkę prywatną należy uważać na wszelkie niejasne zapisy, albo warunki pisane drobnym drukiem.

Nigdy nie podpisujmy niczego, bez przeczytania dokumentu.

Może się bowiem okazać, że początkowo oprocentowanie co prawda jest niskie, ale po upływie pół roku, roku, czy nawet dwóch lat, rośnie diametralnie. Często więc kredyt staje się bardzo kosztowny. Warto poprosić o wyliczenie RRSO, czyli Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania przed zaciągnięciem pożyczki, dzięki czemu będziemy wiedzieć, jakie koszty poniesiemy w związku z nią.

Szczególnie powinniśmy uważać na jakiekolwiek opłaty przedwstępne, pobierane przez firmy pożyczkowe od klientów, przed udostępnieniem pożyczki. Taką praktykę stosował PKF Skarbiec. Niestety, po wpłaceniu opłaty przygotowawczej wielu klientów Skarbca ubiegających się o „Dobrą Pożyczkę” usłyszało, że jej nie otrzyma, a na zwrot wpłaconych kwot nie ma co liczyć.

2 komentarze na temat “Pożyczki prywatne czy warto? Na co uważać?

  1. Treść wiadomości:
    Potrzebuje okolo 50000tys. kredytu na splate zaciagnietych pozyczek.
    Widnieje w bik, big, krd.
    Rata, ktora moge placic miesiecznie to nie wiecej niz 600 pln

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *